ترانکینگ  لگراند چیست و با داکت چه تفاوتی دارد ؟

ترانکینگ ها و داکت ها محفظه های در بسته ای هستند که جهت توزیع سیستم های برق نرمال اضطراری شبکه های کامپیوتری تلفن سانترال سیستم های صوتی اعلام حریق و … استفاده میگردد و جایگزین سیستم سنتی لوله کشی برق شده است .

 
چرا از داکت ها و ترانک های لگراند استفاده میکنیم ؟

-سهولت تغییر یا افزایش سیستم های کابل گذاری با توجه به حجم قابل ملاحظه محفظه های تراکینگ در مقایسه با سیستم لوله کشی و امکان کاهش -یا افزایش تعداد پریز ها
-دارای قابلیت تغییر مکان کلید ها و پریز ها
-دارای عایق مناسب در داخل محفظه جهت جلوگیری از زنگ زدگی وپوسیدگی و دوام بیشتر کابل ها
-دارای رنگ آمیزی در انواع رنگ های مختلف

 آنچه در بازار کار به داکتاطلاق می شود کانالهای پلاستیکی معمولی است که غالبا فقط برای قرار دادن کابل استفاده می گردد.داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابلها از ان استفاده می شود. از انجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد. .اما ترانک ها علاوه بر فضا جهت عبور کابل معمولا مکانیزمی دارند که می توان بر روی انها پریزهای برق و شبکه و کلیدهای خاص را به صورت مستقیم جا سازی نمود.

Image result for legrand trunking

مثلا می توان پریز برق تلفن و شبکه را داخل ماژولهای خاص قرار داد و ماژولها را در بدنه ترانک قرار داد. طبیعی است که داکتهای معمول در بازار چنین امکانی را ندارند و همانطور که گفته شد فقط برای عبور کابل به کار می روند.  ترانکینگ یکی از بهترین گزینه ها جهت پیاده سازی شبکه های ساختار یافته می باشد .

Image result for legrand trunking

نکته دیگر این که معمولا داکتها امکان پذیرفتن پارتیشن  را در درون خود ندارند. پارتیشن قطعه ای است که در داخل ترانک قرار گرفته و ان را تقسیم به دو یا تقسیم به 3 می کند (جهت مجزا کرده کابلهای برق، تلفن و شبکه) ضمنا داکتها حجم کابل کمتری را نسبت به ترانکها می پذیرند.

از طرف دیگر داکتها مقاومت بسیار کمتری در برابر ضربه نسبت به ترانکها دارند. در بعضی ترانکها مانند لگراند از مواد سوپر پی وی سی جهت مقاومت بیشتر در برابر ضربه استفاده می شود.

داکتها در برابر آتش سوزی هیچ مقاومتی ندارند اما اغلب ترانکها از موادی ساخته می شود که در برابر اشتعال مقاوم تر است.

 کارخانه لگراند ترانک هایی با مشخصات خاص تولید کرده است به عنوان نمونه می توان به ترانکهای ضد باکتری، ترانکهای قرنیزی و پروفایل با گنجایش نامحدود، ترانکهای ضد نویز و … اشاره کرد.
ترانکینگ مخصوص انتقال توزیع سیستم های برق نورمال ، اضطراری ، ups ، شبکه های کامپیوتری ، سیستم های جریان ضعیف مانند تلفن ، اینتر کام ، سیستم های صوتی تصویری ، اعلام حریق.